Druty oglądamy niemal wszędzie. Z nich tworzone są siatki, wieszaki albo przewody elektryczne w budynkach. Druty bywają stalowe, aluminiowe ale też miedziane, zdarza się, że wykonywane są również takie z elementami srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeśli mielibyśmy wymienić najpopularniejsze przedmioty budowlane to z pewnością zostałby tam wymieniony drut stalowy. Kupimy go w każdym sklepie budowlanym i wnętrzarskim dlatego że ma zastosowanie w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy wziąć drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry pozwalające określić je jako „normalne”.

Dodatkowo wybrać możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które nazywane są też gołymi. Popularne są również druty ciągnione na mokro, one również są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Następnymi opcjami są wersje żarzone ciemne albo jasne, ale także stworzone z myślą o zastosowaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły lub owalny. Kupimy również druty o przekroju skręconym albo kwadratowym.

Druty stalowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych fragmentów w usługach budowlanych. Przy ich pomocy wykonuje się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe i wykonuje zawiesia. Oprócz tego drut stalowy jest wykorzystywany w branży meblarskiej podczas tworzenia regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, a także podczas robienia dekoracji. W dodatku z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także mały sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest używana w głównej mierze w sytuacjach, kiedy konieczna jest duża dokładność. Co więcej jest to rewelacyjna metoda wtedy kiedy planujemy zostawić atuty mechaniczne surowca początkowego. W trakcie rozciągania pręta tracimy jego jędrność, jednak za to zyskujemy wytrzymałość, która jest konieczna w wielu branżach. Poza tym technika ciągnienia jest rewelacyjna jeśli nie chcemy nadrywać wewnętrznej struktury surowca, ponieważ wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W praktyce jednak jest to bardzo trudny proces. Używany jest więc przeważnie wtedy, gdy musimy mieć równą oraz dokładnie wyszlifowaną wierzchnią stronę, ale nie mamy zamiaru stosować następnej obróbki wykończeniowej. W niektórych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione szczególnie z powodu niskich kosztów ich wytwarzania. metoda ciągnienia jest również niesamowicie korzystna kiedy należy stworzyć drut o niewielkich średnicach, czyli taką poniżej 5 mm. Mechanizm ciągnienia jest bardzo często użytkowany przy rurach o niedużych oraz średniomałych średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste zazwyczaj są używane w branży budowlanej. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najważniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Najczęściej prostowane są pręty o średnicach pomiędzy 2,5 a 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są przeważnie docinane do wyznaczonej przez klienta długości.

Jak widać druty stalowe mimo, że są niesamowicie często stosowane, mogą się od siebie różnić w zasadzie wszystkim. Możemy nabyć ciągnione albo prostowane, gołe i ocynkowane. Właściwie wybrane druty stalowe mogą być przydatne długie lata. Warto jedynie pamiętać o kilku banalnych rzeczach jak na przykład zamówienie drutów prostych ocynkowanych lub w inny sposób chronionych, jeżeli planujemy wykorzystywać je na dworze – tak aby nie pokrywały się rdzą.

You may also like