Montaż kostki brukowej nie zważając na głosy pozostałych to nie jest czynność ekstremalnie skomplikowana. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego tekstu poznasz jak w prawidłowy sposób powinny przebiegać prace brukarskie. Wiedzę tę możesz wykorzystać zarówno podczas układania kostki brukowej jak i podczas sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze wykonał swoją pracę. 

Jak powinna wyglądać prawidłowo ułożona kostka brukowa?

Na początku dobrego układania kostki brukowej jest projektowanie bruku, oznacza to sporządzenie odpowiedniego projektu. Ma on dostarczyć Tobie informacje, ile materiałów budowlanych potrzebujesz, a także jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska którą wykona profesjonalna firma na pewno będzie trochę kosztować niemniej jednak nie warto na tym oszczędzać. Nie zapominaj też że aby rozpocząć zlecenia brukarskie należy zweryfikować czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem wyboru specjalisty jest fakt iż firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap polegający na planowaniu, ale również wybranie a także przetransportowanie materiałów którymi są między innymi kostka brukowa czy też kruszywa. Takie zakłady odnajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaką kostkę brukową warto wybrać?

Oprócz odcienia należy wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest też faktura kostki oraz rozmiar konkretnych dodatków. Możesz się zdecydować  na na klasyczny format bądź płyty o rozmiarze XXL, które są ogromnie które cieszą się ogromną popularnością szczególnie pośród innowacyjnych projektów. Następny etap to poprawne pomiary całej posesji. Pomogą Ci one sporządzić projekt a także sprawią one że będziesz świadom jak duża palet kostki zamówić.

Sprawdź jakich narzędzi potrzebujesz!

Pierwszym potrzebnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. Jeśli Twoja powierzchnia jest większa aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Będziesz układać duże płyty? W takim wypadku warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga będzie wynosić od 120 do 320 kilo. Ponadto aby pomierzyć teren potrzebny będzie niwelator lub długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą fundamentalne narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy prac budowlanych układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz nanieść na projekt konkretne punkty. Tym sposobem możesz wytyczyć usytuowanie i to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba wyeliminować ziemię na powszechność przewidzianą w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Pamiętaj, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie cieniutkiego betonu. Ponadto żeby odpływ deszczówka przebiegł prawidłowo, następnym warstwom poczynając od dna wykopu trzeba nadawać spadek 1 do 3 % czyli 1-3 cm/m. Ostatnim etapem jaki trzeba wykonać jest wyrównanie dna wykopu i ubicie go za pomocą ubijak bądź zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię musisz ubić. Na zakończenie na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona należy rozsypać warstwę drobnego przesianego piasku a potem wmieść go w szczeliny między kostkami, następnie polać wodą oraz zostawić go by osiadł. Takie czynności należy powtarzać kilka razy, do momentu aż piasek w pełni wypełni wolne przestrzenie. Taka czynność w doskonały sposób ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Końcowe porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię musisz absolutnie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku jeżeli próchnica ulegnie rozkładowi oraz zmniejszy swą objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszelkie kolejne warstwy podbudowy oraz podsypka muszą być wyrównane a także ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet w przypadku gdy jest przepuszczalna, bo użyto podsypki piaskowej i ma odpowiednią podbudowę, aby woda szybko z niej odpływała. Dodatkowo aby otrzymać powierzchnię o jednolitej barwie, powinno się przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań.

You may also like