Liczni kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla i taż z układem Common Rail chętnie znajdują ciekawostki dotyczące tych mechanizmów, bo są świadomi odpowiednia eksploatacja oraz higiena użytkowania diesla może sprawić, iż usterki mogą wystąpić znacznie później, niż w przypadku błędnego stylu jazdy. Przeczytaj nasz artykuł aby sprawdzić jak zaobserwować problemy z wtryskiwaczem, oraz jak wygląda prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Objawy problemów z wtryskiwaczami – jakie to?

Podają one paliwo, które zapala się za pomocą powietrza sprężonego przez tłok. Pamiętajcie, że na schłodzonym silniku konieczne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Sterowaniem wtryskiwaczami wykonuje się poprzez komputer, który dokładnie wie, ile paliwa musi on dawać. Jest to zależne on stylu jazdy oraz chwilowego zapotrzebowania na moc.

Taki układ pracuje wspaniale i zapewnia znakomite osiągnięcia czy też wysoką kulturę działania. Problem jest w tym, iż nie w każdym przypadku pracuje on w idealnych warunkach. Najczęstszym powodem awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo. 

W przypadku gdy kierowca nie pamięta o terminowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niewiadomego pochodzenia, możliwe, że wystąpi awaria wtryskiwaczy. 

Z powyższych powodów wtryskiwacz z czasem zaczyna się brudzić, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie wszystkich osadów jest nieprawdopodobne bez oczyszczenia mechanicznego. Ponadto  wszelki problemy z wtryskiwaczami zdarzają się generalnie przy dużym przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 km. Niemniej jednak to nie jest zasada. 

Jak dbać o wtryskiwacze?

Posiadaczy samochodów bez wątpienia uraduje fakt, że wtryskiwacze posiadają odporność na błędną eksploatację pojazdu, którą jest dynamiczna jazda. Jednakże nie znaczy to, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami — pozostałe podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. Aby wydłużyć żywotność tych podzespołów, należy je czyścić, zarówno doraźnie jak i zapobiegawczo. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy i wykonywać takie czynności w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj gdy nie posiadasz odpowiednich umiejętności, bo bardzo łatwo możesz zapowietrzyć układ paliwowy.

Prowadzenie samochodu a zepsuty wtrysk

Mechanicy bardzo często słyszą pytanie o to, czy jest możliwość jazdy autem którego wtrysk jest uszkodzony. Niewątpliwie prowadzenie takiego samochodu jest bardzo kłopotliwa. 

Warto także wspomnieć iż niepokojące dźwięki wtryskiwaczy są spowodowane zawieszonym wtryskiem diesla. Z jakiego powodu to zjawisko określane przez mechaników jako ryzykowne? Na zawieszenie się wtrysku mają wpływ nagromadzone w tym urządzeniu syfy. Jeśli na iglicy czy także dyszy rozpylającej tkwią osady i nagary. Z pewnością sama iglica nie ma ja działać w zgodzie swym przeznaczeniem, a w tym czasie wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której się znajduje. Stąd już krótka droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie wtrysków w pozycji otwartej powoduje,że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza.

Jakie są najczęstsze problemy z wtryskami?

Musisz mieć w pamięci, że uszkodzony wtryskiwacz a także symptomy, jakie silnik musi znosić w związku ze stukającymi wtryskami, znacznie obciąża działanie napędu. Następna trudność, z jakim niekiedy muszą się zmierzyć użytkownicy wtrysków to lejące wtryski. Jakie szkody mogą uczynić w naszym aucie? Najczęściej w wyniku nieszczelnych wtryskiwaczy rozprzestrzenia się pęknięcie głowicy, gdyż jej temperatura staje się zbyt wysoka.

You may also like