Z pewnością agregaty prądotwórcze są wykorzystywane non stop przez 365 dni jako stałe narzędzie pracy albo rezerwowe źródło zasilania. Od czego zależy efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to między innymi jakości wykonania czy też prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy również pamiętać że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Przez co serwis agregatów prądotwórczych musi być często odwiedzany.

Jak możemy w bezpieczny sposób użytkować agregat prądotwórczy?

Ogólne zasady obsługi agregatów są takie same dla wszystkich modeli – zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Wskazówki które mają związek ze specyfiką konkretnego agregatu mają miejsce w instrukcjach obsługi. Do wyjątków należą automatyczne agregaty – w tym przypadku aby je podłączyć do instalacji budynku trzeba być w zgodzie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego oraz podłączenia do sieci energetycznej, czy też wykonanie z odpowiednimi uprawnieniami.

Pamiętaj, że błędne podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pierwszą i główną zasadą prawidłowego użytkowania agregatu jest przeczytanie instrukcji obsługi konkretnego urządzenia. Są w niej zawarte informacje na przykład na temat eksploatacji i konserwacji.

Zanim uruchomisz agregat powinieneś sprawdzić, czy urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni. Dodatkowo zanim go uruchomisz wskazane jest sprawdzanie poziomu oleju. Jeśli jest on niski, musimy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji obsługi znajdziemy informacje o oleju zalecanym do konkretnego typu silnika.

You may also like