Sporadycznie podczas jazdy zdarzy nam się nieduża stłuczka i w takiej sytuacji w aucie robi się wgniotka. Takie wgniecenia najczęściej wyglądają trochę nieestetycznie i w dodatku zmniejszają wartość pojazdu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w nadwoziu. Dzięki temu samochód może wyglądać jak nowy i często nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek miał stłuczkę. W jakich przypadkach możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaką metodę warto się zdecydować?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy stosowana jest w przypadku tych fragmentów auta, do których można się łatwo dostać od wewnątrz. Jest to przede wszystkim maska a także klapa bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń niezbędne jest użycie profesjonalnych narzędzi. Specjaliści potrzebować będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, grubościach i końcówkach i dźwignie, czyli tzw. heble. Typ zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Za pomocą miękkich młotków z podbijakami i prawidłowo dostosowanych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, aby wróciła do swojego pierwotnego stanu. Sprzęty, jakie niezbędne są do zrobienia takiego masowania są dosyć drogie i najlepiej byłoby oddać samochód do fachowców w Krakowie, którzy bezproblemowo zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie fachowa firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – wyciąganie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeśli nasz pojazd ma wgniotki, ale nie zszedł z niego lakier to można zastosować metodę PDR a więc usuwanie wgnieceń bez lakierowania auta. W pierwszej kolejności należy odtłuścić i oczyścić powierzchnię, a następnie nałożyć na to miejsce specjalny klej i doczepić odpowiedni sprzęt. Za pomocą tego narzędzia wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po pełnym naprostowaniu blachy ściąga się sprzęt i można usunąć klej za pomocą zmywacza.

Dużym plusem tego sposobu jest przykładowo brak potrzeby wymontowywania jakiegokolwiek z komponentów. Na dodatek, często jest stosowana w przypadku wyciągania wgniotek po gradobiciu.

Tej techniki nie warto wykonywać samodzielnie w garażu ponieważ konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności i nietaniego osprzętu. O wiele lepiej jest oddać auto w ręce specjalistów, których z pewnością znajdziesz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który możesz wykonać samodzielnie, jest wykonanie gwałtownej zmiany temperatur. W takiej metodzie w pierwszej kolejności trzeba podgrzać wgniecioną blachę – na przykład przy użyciu suszarki – a kolejno błyskawicznie ją ochłodzić. W tym celu wykorzystuje się przeważnie suchy lód a także sprężony dwutlenek węgla. Blacha na skutek sporej różnicy temperatur wyprostuje się. Metoda ta ma jednak niewielką wadą – bardzo często w trakcie takiego zabiegu lakier ulega uszkodzeniu i konieczne jest powtórne malowanie go.

Jeżeli jednak nie jesteś pewien tego, czy prawidłowo wyciągniesz wgniecenia z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie z pewnością istnieje warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.

You may also like