Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do robienia różnego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on sporą wytrzymałością i niewielką średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, trzeba oddać go pewnej obróbce. W czasie tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne urządzenia mogą zrobić również kwadratowe, czy skręcone. W zależności od wymagań może też dobierać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego znacznie więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Bez wątpienia wszystkie maszyny wykorzystywane do obróbki drutu muszą posiadać właściwe certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc służy do zgrzewania prętów zrobionych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem całego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i wymiarach. Przy pomocy zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w wyspecjalizowanych produkcjach ponieważ jest to wyjątkowo spora maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, oraz pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Maszyna do obróbki drutu – nawijarka

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub inaczej mówiąc szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu zapewniają pełną automatyzację oraz dokładność. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można zaprogramować urządzenie tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje służą one głównie do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania składa się z następujących po sobie czynności:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest zwłaszcza do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Do czego używana jest prościarka drutu?

Kolejnym z wielu maszyn używanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – dobrej jakości prościarka poradzi sobie niemal z każdą. Kiedy potrzebne jest prostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przykładem jest instalacja odgromowa. Zazwyczaj materiał jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby instalacja odgromowa odpowiednio spełniała swój cel należy ten drut rozprostować. Wcześniej wykonywano to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą naprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces najczęściej odbywa się automatycznie, obsługa maszyny opiera się tylko do jej kontroli, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku dostępne są także prościarki wielotorowe, które robione są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Jakie są inne maszyny wykorzystywane przy obróbce drutu?

Z pewnością jest wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem mogą być giętarki. Są to maszyny wykonywane na indywidualne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do gięcia siatek panelowych, czy górniczych. W przypadku siatek panelowych takie maszyny działają tak jak prasa, która gnie materiał na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do redukcji średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Zazwyczaj taki drut używany jest w górnictwie i do produkcji krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, z tego powodu wymyślono tak dużo maszyn przeznaczonych do jego obróbki. Najczęściej są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są dużych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup. 

You may also like