Zapewne każdy wie, że stal jest stopem żelaza z węglem, który jest poddawany obróbce cieplnej. Stal znajdziemy prawie w każdym miejscu, używana jest do stelaży budowlanych, w pojazdach, okrętach. Ze stali wyrabiane są opakowania na konserwy, instalacje elektryczne, narzędzia oraz przeróżne inne przedmioty. Można więc powiedzieć, że gdyby nie stal, to nie mielibyśmy większej ilości produktów codziennego użytku. Skąd tak naprawdę wzięła się stal i jaka jest jej historia?

Czym jest stal i jak powstaje?

Aby stworzyć stal konieczna jest wysoka temperatura, gdyż jest to stop żelaza wraz z węglem, który poddaje się obróbce cieplnej i plastycznej. Ważne przy produkowaniu stali jest to, że węgla nie może być więcej niż 2,11 %. Im więcej węgla, tym stal jest bardziej twarda. W dodatku w stali znajdują się takie półprodukty jak:

 • ruda,
 • wapień,
 • złom stalowy,
 • woda,
 • powietrze.

Stal robiona jest w dużych kotłach, w których zachodzi proces prażenia węgla i topienia reszty surowców, a na koniec dolewane jest roztopione żelazo. Po umieszczeniu w środku lancy z tlenem, która jest wcześniej schłodzona wodą, mieszanka gotuje się i zachodzą w niej pożądane reakcje chemiczne. Po “ugotowaniu” stopu można go wlać do maszyn odlewniczych, gdzie można otrzymać właściwy kształt stali, a na samym końcu stalowy produkt jest rozwałkowany, tak aby dostać odpowiednią grubość.

Stal różni się właściwościami fizycznymi, chemicznymi i środowiskowymi. Istnieje ponad 3500 przeróżnych rodzajów stali. Zupełnie inne typy są używane podczas tworzenia aut, inne zamówi producent konstrukcji stalowych – np. https://metal-raf.pl/, a jeszcze inne przy produkcji śrubek. Warto mieć na uwadze, że współczesne samochody są tworzone z wykorzystaniem innej stali, niż te produkowane 20, czy 30 lat temu. Co za tym idzie są trwalsze, ale mimo wszystko mniej ważą.

Kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze stalowe produkty?

Pierwsze wyroby ze stali pojawiały się już w starożytności, gdy zaczęto zauważać, że po dorzuceniu węgla do żelaza można dostać bardzo mocny materiał, z którego można wyrabiać broń oraz narzędzia. Przez wiele lat nikomu nie udało się wymyślić proporcji, jakich trzeba wykorzystywać, więc stworzenie odpowiedniej stali było jedynie przypadkiem, a co za tym idzie przedmioty te były niesamowicie drogie. Prawdziwa produkcja stali rozpoczęła się tak naprawdę w XIX wieku, gdy zaczęła bardzo rozwijać się kolej i konieczne było wykorzystanie trwalszego tworzywa niż żelazo, i takiego, właściwości fizyczne są zawsze takie same. Na dodatek pojawiła się kwestia wojny krymskiej, przez którą niezbędne było wynalezienie nowych pocisków, co bardzo przekonało Brytyjczyków do znalezienia odpowiednich proporcji i półproduktów, aby stworzyć stal.

W jakich krajach tworzy się stal?

Najwięksi światowi producenci stali to Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia, Indie oraz Rosja, z czego Chiny bezwzględnie prześcigają pozostałe kraje w rankingach i tworzą ponad połowę światowych zapasów stali. Najwięksi producenci stali na świecie to:
 • ArcelorMittal Luksemburg
 • Baosteel Group Chiny
 • POSCO Pohang Iron and Steel Company Korea Południowa
 • Nippon Steel Japonia
 • JFE Holdings Japonia
 • Jiangsu Shagang Group Chiny
 • Tata Steel Indie
 • Angang Steel Company Chiny

W 2018 roku światowa produkcja stali była na poziomie ponad 1800 mln ton. Aktualnie zmieniła się technika produkcji stali. Przemysł stalowy zaczął niesamowicie myśleć o ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska przez ostatnie dziesięciolecia. Wyprodukowanie dziś jednej tony stali wymaga jedynie 40% energii, którą wyprodukowano w 1960 r. Stal jest bardzo przyjaznym dla ekosystemu surowcem. Jest rewelacyjnym materiałem do recyklingu i jej specyfikacja jest identyczna, nie ważne jak często będzie przetopiona.

Po tym jak surowiec zostanie już wyprodukowany, jest on transportowany między innymi do producentów konstrukcji stalowych – to tam produkowane są elementy niezbędne do wybudowania hali stalowych.

You may also like