Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy daje nam prąd. Niestety nie bierze się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać prądu.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze przyłącza energetycznego, np. na placu budowy, albo w sytuacji, kiedy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Tutaj chodzi o miejsca takie jak dla przykładu straż pożarna.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do tego odpowiedniego napędu. W sklepach możemy kupić generatory z silnikiem diesla, benzynowym i na gaz ziemny. Długość pracy maszyny zależy od rozmiaru zbiornika na paliwo.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się szczególnie wielkością. Co za tym idzie urządzenia zasilane benzyną znajdą zastosowanie w innych miejscach i sytuacjach od tych na olej napędowy.

Generatory benzynowe

Generatory na benzynę są najpopularniejsze w domach albo na niewielkich placach budowlanych. W większości przypadków przyczyną jest to, że są kompaktowe i ich cena nie jest duża. W dodatku urządzenia te są niegłośne, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe żyją krócej, ale na plus jest to, że nie ma trudności z odpaleniem ich przy ujemnych temperaturach.

Agregaty z silnikiem diesla

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i mają większy gabaryt, a oprócz tego charakteryzuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Koniecznie musimy zaznaczyć, że są mało awaryjne pod warunkiem ich regularnego. Cena jednak zdecydowanie razi, a powodem jest to, że tego typu urządzenia raczej nie służą jako zabezpieczenie przed tymczasowym brakiem prądu. Wykorzystywane są na dużych budowach, w trakcie imprez plenerowych, oraz w średniej wielkości firmach. 

Jednym z najbardziej popularnych konstruktorów agragatów z dieslem jest spółka https://www.himoinsa.pl/pol/electric-generators/agregaty-prdotworcze-diesel.html

Agregaty na gaz ziemny

Na koniec zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż benzyna czy diesel. Dodatkowo jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na wysoką cenę są jednak zazwyczaj wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto zastanowić się do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci ten z silnikiem benzynowym. Po wybraniu idealnego natężenia i pojemności będzie doskonały przy awaryjnych sytuacjach. 

Możesz również zainwestować w generator zasilany gazem jeżeli jesteś w stanie zapłacić większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz mile zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla nie musisz myśleć, dopóki nie jesteś w sytuacji, że przerwa w dostawie prądu może narazić Cię na utratę majątku albo będzie zagrożeniem dla czyjegoś zdrowia lub życia. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany w wyjątkowych sytuacjach.

You may also like