Po zbudowaniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi pora na urządzanie pomieszczeń. Jeśli nie mamy „zmysłu plastycznego” należy swoje kroki skierować do profesjonalisty w tej kwestii. Każdy z tych zawodów zajmuje się wykańczaniem wnętrz. Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedniej osoby, która zaprojektuje nam nasze wymarzone wnętrze, warto dowiedzieć się, którego profesjonalistę dokładnie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się dekorowaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Przede wszystkim zajmują się nieco innym zakresem prac. Na różnym etapie urządzania mieszkania niezbędny jest inny specjalista. Kiedy należy zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając właściwego specjalistę?

Architekt wnętrz – czym się zajmuje?

To, czym się trudni architekt budowlany wie prawie każdy – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie wszyscy natomiast słyszeli o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie zajmuje? Ich najistotniejszym zadaniem jest takie zaplanowanie obszaru do życia domowników, aby było komfortowe i funkcjonalne. Oczywiście uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Projektując pomieszczenie, powinien on wziąć pod uwagę takie rzeczy jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zawód architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi dysponować wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód powinien ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miejscem, gdzie znajduje się dużo pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest duży. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi mieć specjalnych certyfikatów. Z pewnością oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki specjalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał zmysł artystyczny.

Projektant wnętrz – czym się zajmuje?

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód powinna mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej zadaniem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono wyglądać, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie barwy będą dominować. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów kierunkowych, może ukończyć jedynie kursy, ale i to nie jest wymagane. Projektant wnętrz zazwyczaj zajmuje się projektowaniem pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę pozostałych pomieszczeń. Oczywiście musi posiadać podstawową wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed zaczęciem zlecenia powinien przede wszystkim zorientować się w wymaganiach, a następnie wykonać projekt wstępny.

W czym specjalizuje się dekorator?

Kolejnym zawodem związanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu ostatecznego wystroju wnętrza. Bez wątpienia jest to stricte artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać wyższego wykształcenia, ale często są oni po ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych. Dobry specjalista będzie umiał dopasować właściwe wykończenie pomieszczeń do preferencji inwestora. Powinien on także posiadać szeroką wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, oraz faktur. Jego ostateczny projekt powinien być składny, a całość odpowiednio prezentować się. Warto powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za finalny wygląd pomieszczeń. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór kolorystyki, wyposażenia, zasłon, dywanów itp. Najcześciej dekorator idzie z właścicielem do sklepów z akcesoriami do wykańczania pomieszczeń i pomaga mu dobrać odpowiednie, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem całości, czyli być architektem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Zazwyczaj zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.

You may also like