Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to powinieneś zwrócić uwagę na filtry, gdyż są one istotnymi częściami. Jest wiele rodzajów w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od tego co będzie najlepsze dla Twojej działki będziesz mieć pewność, że będą dbać o jakość wody dostarczanej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko przedłuży żywotność ogrodu, ale także całego systemu nawadniania. Niezbędna jest kontrola jej zdatności, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Lekceważenie tego ryzyka może prowadzić do przymusu wymiany bardzo ważnych elementów w systemie nawadniającym. Filtry służą do ochrony całej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niepożądanych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko problemów.

rodzaje filtrów

Jaka jest różnica między dostępnymi filtrami?

Konieczne jest zorientowanie się jaki rodzaj zanieczyszczeń potencjalnie może występować na terenie przeznaczonym pod system nawadniania. Przedsiębiorstwo Watermil posiada rozległą wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże dobrać filtr, który bez problemów będzie wykonywał powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na najwyższym poziomie. Typowe zanieczyszczenia będące zmorą dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także wszelkiego rodzaju osady mineralne.

ogród z filtrem siatkowym

Filtry siatkowe – jak działają

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umieszczonym w środku elementem, który służy do filtracji. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niedużą ilość zanieczyszczeń. Stosuje się je z reguły w zraszaczach I mikrozraszaczach. Głównie są dedykowane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość wyczyszczenia takiego filtra, polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego rodzaju filtr jest także bardzo wydajny. Warto również zwrócić uwagę na niskie koszty.

ogród z filtrem dyskowym

Filtry dyskowe – zastosowania

Najczęściej kupowane są filtry dyskowe ze względu na wysoką jakość wykonania. Dzięki temu cechują się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Tego typu filtra używa się w systemach do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Doskonale spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed powracającymi osadami powstającymi w rurach.

filtr żwirowy

Filtr żwirowy – kolejne rozwiązanie

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Instaluje się je w sytuacji, gdy woda jest pobierana z otwartych przestrzeni oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są zrobione ze stali, filtracja na minerałach gwarantuje ochronę systemu, oraz zabezpiecza rośliny przed ingerencją patogentów.

Informacje dzięki uprzejmości firmy Watermil

You may also like