Remont łazienki jest przeważnie mocno nieprzyjemnym przeżyciem. Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu remontu, bo nie mamy łazienki. Często jednak pojawia się sporo nieplanowanych rzeczy, które uniemożliwiają zakończenie prac. Na co możemy się przygotować i jakie materiały budowlane zawsze się przydadzą, żeby podczas remontu nie stresować się ich brakiem?

Na co należy się przygotować remontując łazienkę?

Przede wszystkim zanim wystartujemy z remontem trzeba sprawdzić czy nie mamy obowiązku poprosić o pozwolenie w spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna kiedy planujemy wymienić okna albo połączyć dwie łazienki w jedną. Oczywiście ma to miejsce wtedy, gdy remont łazienki planujemy w bloku. Poza formalnościami warto też wziąć pod uwagę odpady, jakie stworzy remont. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę lub umywalkę, albo o zużyte kafelki. Duże wyposażenie łazienki trzeba wliczyć do śmieci wielkogabarytowych, a przez to, nie można ich wyrzucać do standardowych pojemników na śmieci.

Zazwyczaj na osiedlach, również w Słupsku, raz na jakiś czas ma miejsce wywóz śmieci wielkogabarytowych. Warto sprawdzić kiedy będzie odbywał się u nas. Unikniemy wtedy zagwostki, co zrobić ze starą wanną, która zagraca nam przestrzeń. Jeżeli chcemy wyburzyć ścianę to z pewnością sprawdźmy jak wygląda sytuacja z pozbyciem się gruzu. W niektórych miejscach w Mrągowie stawiane są ogólnodostępne kontenery na gruz. Zdarza się też tak, że konieczne jest załatwienie go samemu i w związku z tym konieczny jest kontakt z firmą, która takie kontenery udostępnia, a następnie wywozi odpady. Na pewno znajdziemy taką zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem wykończenia ścian były kafelki. Aktualnie jednak o wiele częściej spotykamy się z podziałem na część z płytkami i fragment, który jest malowany farbą. Często także łazienki malujemy tylko farbą, dlatego że bez problemu dostaniemy takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.

Weźmy pod uwagę sytuację, kiedy w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Pierwsze co trzeba zrobić to je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie przykleić nowe kafelki, to konieczny jest zakup takich materiałów budowlanych jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe kafelki. Koszt będzie różny ponieważ ceny płytek mogą się bardzo różnić. Za całe zakupy materiałów budowlanych możemy zapłacić między 1200 a nawet 6000 zł. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli chcemy pomalować ściany. Wtedy materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to tylko farba. Warto mimo wszystko mieć z tyłu głowy, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować dodatkowych prac, żeby nadawać się do malowania, a to też swoje kosztuje.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

Bez wątpienia najważniejsze w podłodze, która ma być w łazience, to żeby była wodoodporna. Właśnie z tego powodu zazwyczaj spotkać możemy płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Podczas wyboru właściwych płytek warto zwrócić uwagę na ich powierzchnię. Szczególnie istotne jest, aby nie była ona śliska, tak żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Jeśli zmieniamy podłogę w łazience powinniśmy się przygotować na kupno takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do nich, fugę oraz grunt. Bardzo istotna jest również wylewka samopoziomująca, tak żeby nasza podłoga nie była krzywa i żaden kafelek nie odstawał.

You may also like