Zobacz nasze wskazówki, aby dowiedzieć się w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Nie da się ukryć, że dużo osób ma problem z prawidłową segregacją śmieci

Jak zacząć segregować odpady?

Najistotniejsze jest ,żeby umieć zagospodarować w mieszkaniu miejsce na dwa śmietniki. pierwszy z nim służyłby na resztki.Powinny do niego trafić wszystkie śmieci których nie będziemy mogli umieścić do drugiego koszta o którym zaraz dowiesz się więcej. Niemniej jednak taki kosz jest dokonały jeśli mamy jakiś dylemat,do jakiego pojemnika wyrzucić konkretny odpad. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego domu sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą posiadać wiedzę w jaki sposób je poodzielać.

Drugi kosz to miejsce na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Trafia do nich wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które mogą zgnić albo szybko się rozłoży. Przykładowo możemy tam wrzucić jest pożywienie a właściwie jego pozostałości. 

Co powinno się zrobić z plastikiem bądź metalem?

Jeśli nie masz miejsca na trzeci kosz, powinieneś zaopatrzyć się w dodatkowy worek. Zarówno metale, plastik i tworzywa sztuczne można przechowywać ze sobą. Przecież nie produkuje się tych odpadów w takich ilościach, co śmieci resztkowych bądź biodegradowalnych. Mając wszystkie te śmieci w jednym worku, bez problemu dokonasz ich segregacji w altanie śmietnikowej. Jeśli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam właściwa segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego ekologicznego procedera. 

Gdzie należy wyrzucać szkło?

W domu niepotrzebne szkło powinieneś trzymać w oddzielnym worku. Potem musisz je wrzucić w pojemniku koloru zielonego. Pisząc szkło mamy na myśl między innymi szklane butelki, słoiki bądź pojemniki po kosmetykach – oczywiście nie te wykonane z plastiku. Pamiętaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że musisz je myć, wystarczy usunąć wszystkie zakrętki, które należy wyrzucić do pojemnika w kolorze żółtym. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do kontenera w zielonym kolorze tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim na przykład szyba, zbite lusterko czy też szkło kuchenne. Takie śmieci natomiast muszą trafić do kosza z resztkami.  

Gdzie powinno się wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, trafiający do recyklingu nie może być brudny aniżeli lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki czy też  kartony. 

Właściwa segregacja artykułów higienicznych- w jaki sposób ma wyglądać?

Rzeczy takie jak podpaski, pieluchy, patyczki do uszu, mokre chusteczki lub zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do odpadów resztkowych. Jednakże styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z tym wszelkie rzeczy zrobione ze styropianu powinny trafić do resztek.

Gdzie powinno się wyrzucać odpady od zwierząt?

Śmieci odzwierzęce takie jak przykładowo psie odchody, koci żwirek czy też ściółka gryzoni wrzucamy koszta na resztki

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność mieszkańców zarówno Gdańska, jak i całego kraju. Miej też w pamięci, że tam, gdzie śmieci nie będą segregowane, koszty za odbiór śmieci będą wyższe. W rzeczywistości znaczy to, iż nawet jeśli jedna osoba nie będzie segregować śmieci to wszyscy społeczeństwa za nie zapłaci. 

You may also like