Myślałeś kiedyś dlaczego niektóre samochody jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Możliwość posiadania charakterystycznych, żółtych tablic przysługuje starszym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano przed laty. Zabytkowy samochód to także inwestycja i sposób przechowywania kapitału przez ludzi. Rokrocznie rośnie osób skupujących wiekowe samochody i lokujących w nich swoje fundusze. Aby samochód przedstawiał odpowiednią wartość, istotne jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Przywrócenie samochodu do ładu to kwestia dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Prawidłowo odświeżony samochód można dumnie pokazywać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach dedykowanych zabytkom.

Jakie auta zaliczamy do klasyków?

Żeby samochód mógł uzyskać wpis do rejestru zabytków, musi on spełniać pewne wymagania. Po pierwsze musiało minąć minimum 25 lat od czasu jego powstania. Z kolei od chwili całkowitego zakończenia produkcji określonego auta musi upłynąć co najmniej 15 lat. Oprócz tego co najmniej 75% elementów takiego pojazdu musi być oryginalnych. Po spełnieniu wymaganych warunków formalnych następuje weryfikacja(ę) wniosku przez dedykowany(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu pozytywnej opinii rzeczoznawcy, pojazd zyskuje status klasyka. Trzeba pamiętać, że starsze samochody wymagają właściwego podejścia. Dzięki temu renowacja starych samochodów osiąga coraz  większe zainteresowanie ze strony konsumentów. Popyt na wyspecjalizowane w oldtimerach warsztaty ciągle rośnie. Jakie konkretnie usługi proponują fachowcy od zabytkowych aut? 

Przykładowe usługi restauracyjne

Posiadanie zabytkowego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale również zobowiązania. Renowacja takiego auta może się odbyć po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszystkie prace wykonywane przy pojeździe bądź wymiana jego elementów wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Przez wzgląd na wiek(u), często jest co naprawiać przy tego typu autach, dlatego konieczność czekania na opinię konserwatora jest czasem uciążliwa. Do najczęściej zamawianych serwisów związanych z renowacją i utrzymaniem aut należą:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na samochodach, lakier wielu z nich przez lata pokryta(y) został(a) rdzą. Usuwanie korozji, czyszczenie i renowacja elementów to podstawowe zabiegi upiększające klasyki. Niejednokrotnie, z powodu braku dojścia do oryginalnych części, niezbędne jest stworzenie ich we własnym zakresie wedle określonych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce auta. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji inwestują w zabytkowe samochody. Potrzeba naprawy silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – drobnymi zmianami ale też ze czasochłonnymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – eksperci z prawdziwego zdarzenia zadbają aby samochód prezentował się elegancko również w środku. Remonty wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem w tej kwestii może być wyobraźnia konsumenta. Albo wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia auta – następną z podstawowych usług oferowanych przez specjalistów jest opcja remontu wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, skrzyni biegów, klimatyzacji itp
  • Generalne odnawianie – na rynku występują garaże, które trudnią się kompleksową odnową leciwych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i kosztowny, jednak efekty pracy mechaników niejednokrotnie porażają. Auto po całościowej renowacji często prezentuje się lepiej niż w czasach produkcji.

Komu najlepiej przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma służyć przez długi czas, a co za tym idzie zyskiwać na wartości, powinno mieć stałą opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej oddać auto fachowcom. Ze wzrostem popularności starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników specjalizujących się na wiekowych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zapoznać się z ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami lokalnych speców. Produkcji części samochodów zaprzestano lata temu, co za tym idzie ceny i dostępność części wymiennych bywają różne. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to sprawdzone odpowiedzi i właściwe kontakty.

You may also like