W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego rodzaju ataki i zagrożenia. Sieć daje przedsiębiorstwom sporo korzyści, jednak potrafi być także niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest właściwa profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych aktywności związanych z bezpieczeństwem danych organizacji.

Szczególnie ważne dla magazynowania danych są rozwiązania kryjące się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych wycieków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych zespołów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale zbierać ogromne ilości danych przez długi czas.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odzyskiwanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma zazwyczaj charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone informacje ponadto się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest możliwy nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Ciągle nowe rozwiązania – rozwój pamięci masowej

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni efektywna trzeba ją odpowiednio przygotować. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego oraz ochronnego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe usługi. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Bezpieczeństwo IT – kto nam pomoże?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.

You may also like