Worki foliowe stały się nieodłącznym składnikiem naszych sprawunków. Do czego jeszcze stosuje się worków foliowych? Kiedy wymyślono siatki jednorazowe? Czy reklamówki biodegradowalne są lepsze? Czy to koniec toreb foliowych? z jakiego powodu jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?

Kiedywynaleziono pierwsze jednorazówki

Nim opatentowano worki foliowe, używano sztywnych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swoim konsumentom przenoszenie sprawunków ze sklepu do domów. Pomysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla konsumentów zaczęły sklepy niemalże na całym globie.

trwało to tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował pierwszą polietylenową wersję worka foliowego. Natychmiast pozbyła się swego zrobionego z paprieru  pioniera. Jednorazówka była przede wszystkim bardziej solidna a ponadto nie użytkowaną można było złożyć i przenosić  wygodnie w torbie czy kieszeni.

Dlaczego nazwa „reklamówka”?

Na początku jednorazówki miały słyżyć do jednorazowego użytku. Po czasie zauważono, że konsumenci używają ich po wielokroć. Spostrzeżenie to sprawiło, że reklamówki zaczęto wykonywać z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to transportowanie cięższych towarów Z uwagi na większą trwałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub logo sklepu z którego dana jednorazówka pochodziła.W ten sposób zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest stosowana do dziś bez względu na to czy jest ona oznaczona czy nie.

Do czego jeszcze wykorzystuje się torby foliowe

Jednorazówki używane w sklepach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań wykonanych z plastiku. Dowolny producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie także inne przydatne  wyroby z folii. Są nimi wśród nich: opakowania na żywność, produkty kosmetyczne, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, na budowy czy opału a także normalne worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia

Wady i zalety worków foliowych

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak przyczyny. Mają one wiele zalet, dzięki czemu w większości sytuacji ciężko jest wymienić je na inną rzecz. Do naczelnych zalet toreb foliowych należy ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała aniżeli np. pudła kartonowe ponadto nie przepuszcza wody, niepachnie oraz umżliwia pakowanie w nią towaru o różnych kształtach. Do niewątpliwych plusów worków foliowych należy też ich niewygórowana cena oraz masa. Torby foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to ogromne znaczenie w czasie transportowania produktów. Mimo mnogości korzyści, torby jednorazowe mają jedyną znaczną wadę a konkretnie czas rozkładu. Szacuje się, że jedna siatka foliowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły konsument wyrzuca siatkę przeciętnie nawet po 25 minutach korzystania

Jak z głową korzystać z opakowań foliowych

Zdecydowana większość z nas korzysta każdego dnia  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne użycie surowca.

 Sposobów istnieje naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład użycie cienkich siatek przyniesionych ze marketu  jako worków na odpady. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Używane reklamówki  sprawdzą się też świetnie  w ogródku , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy nakryć roślinę reklamówką i solidnie obwiązać). 

Bardzo kreatywnym sposobem na zużycie foliowych toreb jest przygotowanie z nich foliowej „włóczki”. Żeby ją wykonać wystarczy odciąć od reklamówki uszy i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie trzeba  złożyć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec „włóczki”. Kolejne paski należy odcinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje sięw ten sam sposób jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki instruktażowe pokazujące po kolei, jak wykonać z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swoich paczek Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Jednorazówki czy nadal są potrzebne?

Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z wielu zalet tych wyrobów. Warto jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne torby na zakupy a foliowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy zanim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, ale przede wszystkim my – konsumenci.

You may also like