Co musisz wiedzieć o elektryce samochodowej?

Obecnie dużą(ym) zainteresowaniem cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i przyjazne środowisku. Nie generują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest stosunkowo tani w ich przypadku.

W związku z tym w obliczu trwającej transformacji energetycznej i wielu apeli głoszonych przez polityków i aktywistów ich rola się rozrasta. Ciągle wzrasta ich produkcja oraz procentowy udział w rynku samochodywm.

Niestety jest to jeszcze rozwiązanie dla raczej majętnych kierowców. Auta elektryczne nadal są dość drogie. Ponadto nie we wszystkich miejscach infrastruktura drogowa jest przystosowana do tego typu pojazdy(ów).

Nie zapominajmy przy tym o tradycyjnych autach. W ich przypadku również bardzo istotnym komponentem jest elektryka samochodowa.

Elektryka samochodowa to nie tylko auta Tesli

Elektryka pozwala na działanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe również są wyładowane systemami elektrycznymi. Ich praca bazuje na zasilaniu elektrycznym.

Dla wygody jazdy konieczna jest sprawna elektryka samochodowa. Całe szczęście nie trudno znaleźć warsztaty, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich sporo. Ursynów, Mokotów czy Targówek to olbrzymie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj pracują specjaliści od naprawy instalacji elektrycznych w naszych autach.

Silnik samochodu odpala się pod wpływem iskry elektrycznej sprowokowanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to również wiele dodatków, które czynią poruszanie się autem wygodniejszą. Mowa tu m.in. o klimatyzacji, otwieraniu okien czy ogrzewanych siedzeniach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo produkowane auta są coraz bardziej podobne do popularnych. Spotkamy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju przewodów elektrycznych, które w zasadzie odpowiadają za działanie auta.

Popularnym trendem w ostatnim czasie stały się auta hybrydowe. Łączą one w sobie przymioty aut spalinowych i elektrycznych. Systemy elektryczne pełnią kluczową rolę w bezawaryjnym działaniu takich aut.

Przede wszystkim odpowiadają za systemy zabezpieczające. Elementem ich zainteresowania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania lub podczas poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo i płynność całego ruchu drogowego

Jednak jest także druga strona medalu. Biorąc pod uwagę ilość elektryki w nowoczensych samochodach należy jej mocno pilnować. Czasem wystarczy poluzowany kabel, żeby zaburzyć pracę silnika lub innych elementów.

Elektrycy samochodowi – gdzie szukać dobrych fachowców?

Nie da się mówić o płynnej jeździe jeśli elementy sterujące nie są w pełni sprawne.

Podobnie, jak robimy to z całościowym stanem samochodu, elektryka samochodowa też powinna być sprawdzana systematycznie. Taki(a) przegląd bazuje na badaniu komputerowym. Pracownik warszatu podpina odpowiednio ustawiony komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich ewentualnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim skuteczny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) usterkę należy szybko zadbać o wymianę uszkodzonych komponentów.

Ważny jest też trafny wybór mechanika. W związku z postępującą elektryfikacją aut rośnie też zapotrzebowanie na usługi serwisowe i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla klientów – większy wybór skutkuje przeważnie wzrostem jakości świadczonych usług. Ale w obliczu natężenia nowopowstających warsztatów trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się rozczarować.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie ułatwia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca pobytu wystarczy wpisać odpowiedni(ą) frazę w przeglądarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli wyszukać opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako podstawowy element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do warsztatu warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło ewidentnie rosną.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.

You may also like