Pewnie wiele osób zgodzi się z takim określeniem, że prawnik to prawnik i nie zagłębia się w meandry zawodów prawniczych. Jednak prawnicy mają szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Szukasz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Kancelaria prawna jest pojęciem szerszym, gdzie pod tym pojęciem kryje się praktycznie każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność w ramach doradztwa prawnego. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Mogą oni stać się profesjonalnymi pełnomocnikami. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz profesjonalnego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Niewątpliwie radca prawny to bardzo popularny zawód prawniczy. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Jest to zawód prawniczy, który głównie skupia się na kwestiach związanych z prawem cywilnym. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk

You may also like