W wielu branżach wykorzystuje się interesujące metody obróbki stalowych oraz tym podobnych elementów. Może się jednakowoż wydawać, że od dziesiątek lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej czynności. Dowiedz się więcej na temat tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może pochwalić się tak znaczącą renomą.

Obróbka skrawaniem

Najprościej kwestię tę tłumacząc, mówimy tutaj o metodzie obróbki która polega na usuwaniu małych fragmentów tworzywa z obrabianego elementu. W związku z tym ze wszech miar szybko może powstać zaplanowany przedmiot charakteryzujący się bardzo precyzyjnym kształtem. Obróbka skrawaniem pozwala na ogromną powtarzalność prac, więc wszystkie elementy będą do siebie niezwykle zbliżone – jest to kolejna godna uwagi korzyść płynąca z tego rozwiązania.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które wchodzą w skład technologii CNC, jest warte atencji frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, proces ten odbywa się przy pomocy frezarki. Czynność polega na ruchach zarówno wszelkich części frezarki mających za zadanie usuwanie fragmentów materiału, jak i przedmiotu, który jest obrabiany. Dzięki temu frezowanie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i skuteczną.

Toczenie CNC

Tutaj także mówimy o jednej z odmian obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za tę czynność (jest to tokarka) praktycznie się nie porusza – zabieg bazuje na poruszaniu się przedmiotu poddanego obróbce. W przypadku tej metody precyzja jest najbardziej istotna, lecz także powtarzalność wszystkich tworzonych za jej pośrednictwem elementów. Jak w związku z tym widać, każda metoda obróbki skrawaniem jest niezwykle skuteczna i to właśnie tej kwestii może zawdzięczać swoją znakomitą renomę na całym świecie w różnego rodzaju branżach.

Obróbka skrawaniem – dostępność

W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę długą listę plusów, nie powinno nikogo to dziwić. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Źródło: Kinstal-CNC

You may also like