Gdańsk czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy to zawsze wyzwanie. Podobno liczą się zdolności zdającego, a nie miasto, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak spojrzenia na ten temat są różne. Oczywiście jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy. Część osób uważa, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni natomiast przekonują, że korzystniejszym wyjściem jest egzamin w dużym mieście. Jakie są plusy i minusy każdej z tych opcji?

Czym może nas zaskoczyć egzamin na prawo jazdy w większym mieście?

Bezsprzecznym(ą) plusem egzaminu w większym mieście są umiejętności, które można zdobyć podczas kursu, jak i właściwego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miastach wiąże się z dużym natężeniem pojazdów. Takie otoczenie przygotowuje do wielu różnych zdarzeń drogowych, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Często są to rzadko spotykane zdarzenia. Ponadto im więcej zachowań przećwiczy się pod okiem instruktora, tym lepiej pójdzie radzenie sobie z nimi samodzielnie. Duże miasto podsuwa wiele możliwości do przetestowania swoich zdolności za kółkiem. Zatłoczone skrzyżowania okrężne, czy wielopasmowe, skomplikowane skrzyżowania stanowią wyzwaniem(a) dla wielu osób. Nawet tych bardziej doświadczonych.

Poza tym aglomeracje wymuszają również prowadzenia(e) samochodu pomiędzy autobusami i tramwajami. Standardem są tzw. buspasy – skierowane wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej bądź taksówek. Inne pojazdy nie mają prawa z nich korzystać w określonych godzinach. Kolejnym codziennym składnikiem wielkomiejskiego środowiska są tramwaje. Kierowca musi być uważny i spoglądać w lusterka. 

Innym plusem prawa jazdy w dużym mieście jest wybór ośrodków szkolenia kierowców. Większy wybór równa się ciekawsze możliwości. Większa konkurencja między szkołami dobrze rzutuje na kursantów. Dlatego, że aby utrzymać się na rynku, instruktorzy muszą dostarczać należytą jakość. 

Egzamin na prawo jazdy w niewielkim mieście – plusy i minusy

Na pierwszy rzut oka może zdawać się, że w mniejszym miasteczku jest większa zdawalność. Nawet jeśli jest to prawdziwe stwierdzenie, należy zastanowić się nad długofalowymi skutkami.

Podczas nauki jazdy w mniejszej miejscowości kursant raczej nie uświadczy tramwajów. Także autobusów i innych aut powinno być mniej. Ilość pieszych także się zmniejsza. Innymi słowy natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Oprócz tego w niewielkim miasteczku mniej będzie trudnych skrzyżowań czy innych ciężkich manewrów. Mniejszy(e) ruch pozwala na dłuższy namysł zanim dokona się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, wydawać się może, że jest to czynnik pomocny w zdawaniu egzaminu. Jednak tu pojawia się kolejna kwestia – w jakim celu człowiek zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać sporadycznie, wtedy niewielkie miasteczko jest idealnym miejscem na egzamin. Mniejszy ruch, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się łatwe. Jeśli jednak pojazd ma służyć często wtedy lepszym(ą) pomysłem jest większe miasto. Umiejętności, które można zdobyć w bardziej ruchliwym mieście, często procentują w przyszłości.

Prawda jest taka, że mimo powyższych dywagacji większość decydując o ośrodek(ku) ruchu drogowego stawia na czynnik(iem) geograficznym. Ważne jest by punkt, w którym zdaje się egzamin było blisko. 

Decyzję o tym, który typ miasta jest lepszy dla egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć indywidualnie. Powinno się wziąć pod uwagę preferencje i określić cel – w jakim celu będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie po egzaminie. Jeśli ma ono być wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zdobyć jak najwięcej obycia z kierownicą pod okiem kogoś bardziej doświadzonego. Nawet jeśli na początku będzie się popełniane(ć) błędy – wnioski z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.

You may also like