Agregat prądotwórczy jest chętnie wybieranym urządzeniem ze względu na swoje liczne zalety. Używany jest tam, gdzie nie ma energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni lub, gdy zdarzy się przerwa w dostawie prądu. Jednak na rynku można znaleźć wiele różnych wariantów agregatów, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Oprócz tego powinno się koniecznie wziąć pod uwagę parę najważniejszych parametrów, ponieważ dzięki temu urządzenie będzie w pełni funkcjonalne i przydatne. Jak działają agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Który model będzie odpowiedni?

Jak korzysta się z agregatów prądotwórczych?

Podstawowym zadaniem agregatu jest wygenerowanie energii elektrycznej. Sprzęt można podzielić na trzy elementy. Podstawę stanowi silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza odpowiedniej ilości energii, co jest możliwe dzięki spalaniu paliwa. W każdym agregacie nie może zabraknąć także prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika może zostać przełożony bezpośrednio na prąd elektryczny. Żeby prąd mógł zostać użyta w gniazdkach, wymagane jest jeszcze zamiana go na przemienny rodzaj energii, za co odpowiedzialny jest falownik.

Kiedy przydaje się agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze stosowane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma prądu. Wykorzystywane są na przykład w lesie, na placu budowy czy podczas robót drogowych. Bardzo chętnie agregaty używane są też jako awaryjne źródło zasilania. Wiele osób ma urządzenie w domu jednorodzinnym czy letniskowym, które narażone są na przerwy w dostawach prądu.

Jaki typ silnika może być zastosowany w agregacie?

Wśród agregatów można znaleźć różne rodzaje silnika, najchętniej wybierany będzie:

Silniki diesla

Są bardzo proste i energooszczędne, urządzenia są wyjątkowo sprawne – jedyną wadą będą trudności w uruchomieniu urządzenia podczas niskich temperatur.

Silniki benzynowe dwusuwowe

Chociaż ten typ silnika jest wyjątkowo wytrzymały oraz nieskomplikowany, jego wadą będzie trochę nierówna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Wybierane są ze względu na równomierną oraz wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy można uruchomić agregat nawet w niskich temperaturach.

Co warto wiedzieć na temat urządzeń zasilanych na gaz ziemny?

Coraz popularniejsze są urządzenia na gaz ziemny. W tym przypadku propan-butan doprowadzany jest z instalacji lub z odpowiedniego zbiornika. Stosowanie agregatu na propan-butan jest wydajne i atrakcyjne cenowo. Agregat będzie także ekologiczny i zdecydowanie wytrzymalszy niż inne typy. Modele na gaz ziemny niszą się rzadziej dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które powodują korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Doświadczony podstawca to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Agregaty prądotwórcze – typy?

Agregaty prądotwórcze dzielą się ze względu na konstrukcję. Podstawowym rozwiązaniem są warianty stacjonarne. Pozwalają one wytworzyć najwięcej energii, jednak trzeba się liczyć z tym, że ich transportowanie będzie trudniejsze. Z tego względu klienci, którzy szukają mobilnego modelu decydują się zazwyczaj na agregat przenośny. Charakteryzuje się on wygodnymi uchwytami oraz kołami. Rozwiązaniem pośrednim będzie walizkowy agregat. Jego nazwa odwołuje się do praktycznego kształtu urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo lekkie.

Agregat prądotwórczy – podstawowe zalety

Główną zaletą agregatu jest wytwarzanie najwyższej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach w produkcji. Na skutek tego można wydajnie generować energię elektryczną nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas wielogodzinnej awarii zasilania. Następną olbrzymią zaletą będzie nieduży koszt utrzymania agregatu, gdyż jest on zasilany paliwem. Kupno także nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można dostać już w cenie kilku tysięcy. W sklepach dostępnych jest wiele wariantów agregatów, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do swoich wymagań.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego?

Współcześnie dużo przedsiębiorstw zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Żeby jednak zyskać gwarancję wydajności oraz wysokiej jakości urządzenia, podczas wybierania najlepszej firmy dobrze jest zwrócić uwagę na parę najistotniejszych parametrów. Po pierwsze marka powinna długo działać na rynku, gdyż wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy oferują sprzęty, które charakteryzują się dobrą pracą, a dodatkowo będą sprawne przez długie lata. Powinno się sprawdzić rekomendacje firmy, które można znaleźć w Internecie, gdyż są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności sklepu.

You may also like