Ostatnimi czasy populacja dzika w Polsce bardzo wzrosła i zwierzyna zaczęła wychodzić z obszarów zalesionych w poszukiwaniu jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik chodzący po osiedlu. Co powinniśmy wiedzieć o tych zwierzętach? Czy powinniśmy odczuwać lęk na ich widok i jak oddalić się od nich?

Jak zachować się w trakcie spotkania z dzikiem?

Dziki są niezmiernie inteligentnymi zwierzętami, mają doskonały słuch i węch a także są w stanie wyczuć nieprzyjaciela z odległości 100 metrów. Dziki żyją w grupach i są bezsprzecznie rodzinne.

Dziki kiedy poczują niepokój to mogą stać się agresywne. Warto wiedzieć również, że są niesamowicie szybkie. Dojrzałe osobniki potrafią biec z prędkością do 50 km/h, więc uciekanie przed nimi może się nie udać. Najbardziej odpowiednim sposobem będzie bardzo wolne i delikatne oddalenie się w przeciwnym kierunku. Jeżeli dzik rozpocznie atak to przydatny może się okazać pisk, gdyż dziki nie lubią głośnych dźwięków, lub wejście na drzewo lub płot.

Gdzie możemy spotkać w Polsce dzika?

Dziki w Polsce mieszkają na terenie całego kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc najczęściej spotkamy je na obszarach zalesionych. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, wielokrotnie zobaczymy je w miejscach gdzie rosną dęby gdyż zwierzęta te wyjątkowo lubują się w żołędziach. Najwięcej z nich przebywa w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku wskazują, że na terenie Polski może ich być nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest akurat dostępne. Na obszarach leśnych zajadają się żołędziami i nasionami sosny. Gdy wchodzą na grunty uprawne wykopują buraki cukrowe, ziemniaki a także cebulę. Dzikie świnie potrafią też łapać gryzonie oraz krety, nie brzydzą się padliny, a są sytuacje kiedy pożywią się też ślimakami, wijami lub dżdżownicami. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Przeludnienie tych zwierząt może być przyczyną naruszenia równowagi ekosystemu stąd zaczęły być potrzebne polowania na nie. Ponieważ kiedy poczują zagrożenie stają się agresywne to polowanie na dziki w Polsce może być niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zawarto szczegółowe dane na temat reguł polowania na dziki. Używać w trakcie ich trwania można wyłącznie broni myśliwskiej o gwintowanych lufach i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeżeli mowa o nabojach myśliwskich, konieczne jest używanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu została zawarta także informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do zwierząt przy punktach dokarmiania lub lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce zazwyczaj ma miejsce nocą, gdyż zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Niezbędna jest więc niezwykła znajomość terenu, na którym polowanie ma być.

Źródło: organizator polowań na dziki

You may also like