Żeby kawałki metalu zamieniły się w rzeczywiste elementy, trzeba je obrobić. Jedną z procedur jest odlew. Jednakże by zyskać wysoki stopień precyzji, trzeba skorzystać z bardzo złożonych technik odlewniczych, a i tak odlaną bryłę należy obrobić do końcowego kształtu, ścinając naddatek surowca w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona najnowsza metoda umożliwia bardzo dokładną obróbkę metali, lecz nie tylko, możliwe jest ją używać też przy obróbce drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem zyskujemy ogromną dokładność wykonania, a także jednakowość form. Dziś powiemy ci więcej o bardzo popularnej w ostatnim czasie metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to zdejmowanie zbędnego materiału, aż do uzyskania pożądanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że żeby uzyskać podany kształt przeba kolejno redukować warstwy niepotrzebnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to proces, który można wykonać za użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednakże współczesnym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż znane techniki, ale także umożliwiają dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich mocną stroną jest precyzja, z jaką wycinają formę. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

O CNC pisaliśmy również w tym artkule.

obróbka skrawaniem

Na czym polega honowanie?

Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów wymagających sporej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą gładzenia jest duża dokładność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko 20 m. Warto mieć na uwadze, że końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania wylicza się przede wszystkim: dużą precyzję umożliwiającą dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą trwałość detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżnia się kilka metod obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej techniki sprawia, iż narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu powstaje więc w wyniku zazębienia się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednakże może być to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

maszyna CNC

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw i przygotowanie materiału do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok w trakcie obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie zyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest także wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: https://maszzap.com.pl/obrobka-skrawaniem/

You may also like