Kupując auto dla większości osób ważne jest jak dużo pali. Jest to bardzo istotny czynnik, dlatego że benzyna do najtańszych nie należy i można na stacji paliw zostawić naprawdę dużo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania auta i czy można zrobić coś, aby je jak najbardziej zminimalizować?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najłatwiejszym sposobem jest odczytanie tej liczby z czytnika, który można znaleźć w niemal każdym dzisiejszym aucie. Powinno się mimo wszystko mieć na uwadze, że dane te są przybliżone i nie zawsze wyświetlana liczba będzie właściwa. Sprawdzonym, ale jednak czasochłonnym sposobem, będzie zrobienie pomiarów samemu. W tym celu początkowo należy wlać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a w następnym punkcie wyjeździć całe paliwo i ponownie zatankować do pełna. Mając wiedzę ile kilometrów zrobiliśmy na pełnym baku oraz mając wiedzę ile paliwa weszło do końca, możemy szybko obliczyć spalanie. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów między tankowaniami a na koniec pomnożyć razy 100. W ten sposób dostaniemy średnie spalanie naszego samochodu na zrobionym przebiegu. Oczywiście należy wiedzieć, że zupełnie inne spalanie pokaże się jeżeli całą trasę pokonaliśmy drogami ekspresowymi, a inne spalanie będzie jeżeli jeździliśmy w zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie samochodu najczęściej powoduje kilka przeróżnych czynników. Jednym z nich są usterki techniczne pojazdu. Na przykład źle działający termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a co za tym idzie zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może być większe aż o 30%. Kolejnym elementem, którego niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik pracuje nierówno, co za tym idzie paliwo nie jest poprawnie dawkowane i może znacząco zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt małe ciśnienie w nich może przyczynić się do wzrostu zużycia paliwa. Powinno się więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistą sprawą, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów i sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Poza usterkami pojazdu, na wysokość spalania wpływa nasza technika jazdy. Auto spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownej jazdy, oraz podczas stania w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Po pierwsze warto pamiętać o zmianie biegów na czas. Nie należy szybko ruszać i mieć wciąż pierwszy bieg aż do osiągnięcia 30 km/h. O wiele lepiej dla naszego portfela jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie przyspieszanie oraz hamowanie nigdy nie wpłynie dobrze na spalanie pojazdu. Następnym istotnym czynnikiem jest waga osób i przedmiotów w samochodzie. O wiele lepsze spalanie jest, jeżeli podróżuje nim tylko jedna osoba. Należy więc nie przewozić w samochodzie przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno ustawionej klimatyzacji, dlatego że zużywają one prąd, a to oczywiście ma wpływ na spalanie.

You may also like