Cięcie laserem blach  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Ponadto, daje ona dużą częstotliwość działań, która nie jest powtarzalna gdy stosuje się inne technologie obrabiania. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu a także inne ciekawostki o tym procesie.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie za pomocą lasera pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Dodatkowo, to daje powtarzalność czynności, jest ona nie do powtórzenia podczas gdy stosujemy inne technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie laserem? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka lasera, rozprowadza ona sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni na której jest materiał, duża część energii się na nią przenosi. Pozwala to na wykonywanie idealnych nacięć. Dzięki temu, cięcie za pomocą lasera z pewnością wyróżnia się spośród innych metod obróbki materiałów.  Warto jednakże pamiętać, że każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość jaką ma wiązka laserowa może dosyć istotnie się różnić. Należy również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie wraz z wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

W przypadku cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Jednakżę w sytuacji metody która nazywa się wypalanie, najpierw stapia się materiał. Następnym krokiem jest wdmuchanie części materiału, która się stopiła poprzez gaz.Cięcie laserem blach a także metali realizuje się na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu bądź mieszanki chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie laserem poprzez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne niż inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Taka metoda oparta jest o wytwarzanie pęknięć. Jak odbywa się to? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do ogromnej temperatury. Tą metodę poleca się do do materiałów o grubości minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Ta metoda zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Blachy które możemy poddać obróbce?

W rzeczywistości to obrobić możemy wszelkie typy blach. Ponadto  warto również wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław oferuje usługę cięcia blach za pomocą lasera. Należy jednak pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które będą poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe jest to minimum 3 mm. W przypadku blach nierdzewnych – takie cięcie idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Zalety cięcia blach za pomocą lasera – sprawdź je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, laserowe cięcie blach ma dużo zalet.

Do najważniejszych zalet tej metody należą:

  • efektywność procesów – dzięki użyciu skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu można uzyskać także skomplikowane wzory, a element jest natychmiast gotowy do użycia, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, dzięki czemu osiągamy dużą powtarzalność. Nawet bardzo precyzyjne, trudne do osiągnięcia efekty możemy w 100% {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • cięcie kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, jesteśmy w stanie ciąć finanse które związane są ze stratą tworzywa. Laser wytwarza niebywale cienką wiązkę, zapewniającą dokładne cięcie, nie uszkadzając przy tym pozostałej części materiału.

You may also like